Rozlúčka s Ing. Mikulášom Martinčekom, PhD.
Ing. Mikuláš Martinček sa narodil 23.9.1942 v Sabinove. Štúdium absolvoval na Stavebnej fakulte Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave v r. 1964, v odbore inžinierske konštrukcie a dopravné stavby, za diplomovú prácu "visutý most rozpätia 400 m" (vedúci prof. A. Tesár) dostal zvláštne uznanie. V r. 1969-1970 v Brne absolvoval postgraduálne štúdium statiky oceľových konštrukcií na ÚAM Vítkovice pri VAAZ Brno, s pochvalou za záverečnú prácu "Výpočet mostného priečnika s uvažovaním šmyku" a v r. 1974-1979 bol vedeckým ašpirantom na ÚAM Vítkovice pri VAAZ Brno, odbor 39-01-9 mechanika tuhých a poddajných telies a prostredí, kde v r. 1982 obhájil dizertačnú prácu na tému „Automatizácia výpočtov diskrétnych prútových sústav interaktívnym spôsobom“.
Rok po ukončení školy pôsobil v Pozemných stavbách v Prešove vo funkcii stavbyvedúceho a vývojového pracovníka, v tom čase bol aj aktívnym ligovým basketbalistom. Následne sa presťahoval do Bratislavy, kde od r. 1967 do r. 1992 pracoval v projekčno-konštrukčnej pobočke Vítkovic ako vedúci projektant oceľových konštrukcií, vedúci vývojový pracovník a hlavný inžinier. Niektoré projekty a realizácie získali ceny v rôznych súťažiach. Medzi jeho bohatú projekčnú činnosť môžeme zaradiť viaceré mosty, železničné, potrubné aj cestné, vežu na Kráľovej holi, rekonštrukcie TV stožiarov na Dubníku a Suchej hore, mnohé občianske, priemyselné aj športové stavby na území bývalého Československa. Získal viaceré ocenenia v súťaži o najlepšiu oceľovú konštrukciu. Veľa stavieb projektoval aj v zahraničí (Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Brazílii), venoval sa vývoju softvéru v rámci európskeho projektu CIMSTEEL 130, spolupracoval so zahraničnými architektmi a investormi na Slovensku. Zúčastňoval sa aj rôznych odborných podujatí a svoje práce často publikoval, a spolupracoval aj pri normalizačnej činnosti.
Pre svojich kolegov pripravil aj cca 100-hodinové teoretické školenie na tému „Moderné metódy riešenia úloh teórie konštrukcií". Úzko spolupracoval a prednášal najmä na Stavebnej fakulte STU Bratislava, ale aj na ČVUT Praha, TU Košice a ŽU Žilina. Bol členom skúšobných komisií pre záverečné práce, komisie pre obhajoby dizertačných prác a recenzentom diplomových a doktorských prác.
Jeho dlhodobá odborná práca a projekty význačných stavieb boli ocenené SSOK, STU Bratislava a SAV udelením Ceny Profesora Arpáda Tesára za rok 2003.
Autorizačnú skúšku vykonal medzi prvými inžiniermi koncom r. 1992 pre kat. mostné stavby a inžinierske konštrukcie a statiku a dynamiku nosných konštrukcií stavieb a od januára 1993 začal pracovať ako autorizovaný stavebný inžinier v slobodnom povolaní až do r. 2011. Aktívne sa angažoval aj v pri zveľaďovaní SKSI pri zahraničnej spolupráci najmä s Nemeckom, zúčastňoval sa podujatí v zahraničí a bol aj členom Výboru pre európsku integráciu. Od r. 2005 bol dlhé roky aj členom Skúšobnej komisie SKSI pre autorizačné skúšky a skúšky odbornej spôsobilosti pre stavbyvedúcich a stavebných dozorov. Projekčnú činnosť ukončil vo svojich 70-tich rokoch, ale naďalej ostal v kontakte s komorou ako jej dobrovoľný člen, okrem toho ešte 5 rokov pôsobil ako hosťujúci profesor na STU Bratislava.
Mal rád šport, cestovanie a pobyt v prírode si spolu s manželkou spríjemňovali aj na svojej chalupe. Miloval rodinu a mal veľmi rád svoju prácu.
Ing. Mikulášovi Martinčekovi v mene priateľov, známych a kolegov z komory vzdávame úctu a vďaku za jeho dlhoročné odborné pôsobenie a odovzdané skúsenosti. Blízkej rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť.
Nech odpočíva v pokoji.